Motory Bafang

Bafang, jeden z předních světových výrobců pohonných systémů a komponent pro e-mobilitu, vyvíjí řešení pro elektromobily od roku 2003. Motory z jejich produkce je možné nalézt na širokém portfoliu českých i zahraničních výrobců, od cenově dostupných turistických elektrokol přes pohodlná městská a cestovní kola až po MTB do náročných podmínek včetně celoodpružených. Podíváme se zde na nejpoužívanější modely, jejich parametry, oblast použití a jejich srovnání

Bafang M300

Tichý a ekonomický jsou hlavní výhody tohoto středového motoru. Jedná se o model s frekvenčním snímačem, výstupní výkon motoru je tedy regulován frekvencí šlapání (kadencí) oproti všem ostatním středovým motorům disponujícím torzním snímačem. Svým principem se nejvíce hodí pro městská a cestovní elektrokola, kde se klade důraz na jednoduchost a možnost co nejvíce si pomoci motorem.

Motor váží 3,6 kg, má nominální výkon 250 W a maximální kroutící moment 80 Nm.

Zobrazit nabídku elektrokol s motorem Bafang M300

Bafang M400

Nejrozšířenější ze všech středových elektromotorů, které najdete na cenově dostupnějších elektrokolech v "rozumné výbavě". Motor se vyznačuje poměrně robustní konstrukcí, avšak tichým a silovým projevem. Při jízdě se zdá trochu tupý, oproti dražší konkurenci má delší prodlevu torzního snímače a znatelnější odpor při šlapání bez přípomoci, hodí se tedy nejvíce pro nepříliš náročnou turistickou jízdu a to včetně lehkého terénu. V těžším terénu může být jeho trochu neuhlazený projev omezením. Velkou výhodou je jeho cena, životnost, poměrně nenáročné servisní zásahy i dostupnost náhradních dílů.

Motor váží 3,9 kg, má nominální výkon 250 W, špičkový 700 W a maximální kroutící moment 85 Nm

Zobrazit nabídku elektrokol s motorem Bafang M400

Bafang M410

Jedná se o novinku představovanou pro sezónu 2023, facelift modelu M400 kterou někteří výrobci nasadí na své modely. Má údávanou hmotnost 3,4 kg, nominální výkon 250 W, špičkový 700 W a maximální kroutící moment 80 Nm. Na podrobnější hodnocení je nutné si počkat na jaro.

Zobrazit nabídku elektrokol s motorem Bafang M410

Bafang M500

Zřejmě druhý nejrozšířenější ze všech středových elektromotorů. Představený pro sezonu 2019 s cílem zaplnit mezeru mezi "levnější" variantou M400 a prémiovými motory Bosch nebo Yamaha. Jedná se o tichý a silový elektromotor v pěkně útlém těle s přijatelnou hmotností. Jízdní projev je uhlazený, celkem přesný a vyniká svým vysokým kroutícím momentem 95 Nm. Svůj potenciál umí nejlépe využít v ideálním rozsahu kadencí (60-80 ot/min), mimo tento interval ztrácí v porovnání s dražší konkurencí sílu i přesnost. Mezi jeho výhody stále patří cena, možnost softwarové úpravy pro ostřejší nebo úspornější jízdu, dostupnost náhradních dílů i relativně nenáročné servisní zásahy.

Motor váží 3,4 kg, má nominální výkon 250 W, špičkový 700 W a maximální kroutící moment 95 Nm

Zobrazit nabídku elektrokol s motorem Bafang M500

Bafang M510

Motor Bafang M510 je faceliftem modelu M500 představovaný pro sezonu 2023 (první modely se objevily už na konci léta 2022). Oproti jeho předchůdci se podařilo snížit hmotnost téměř o 500 gramů a navíc se povedlo rozšířit rozsah kadencí, ve kterém motor podává optimální výkony, přičemž podpory se jezdci dostane i s kadencí 120 ot/min, tedy v oblasti, kde už i dražší konkurence pokulhává.

Motor váží 3,0 kg, má nominální výkon 250 W, špičkový 700 W a maximální kroutící moment 95 Nm

Zobrazit nabídku elektrokol s motorem Bafang M510


Další modely z nabídky Bafangu, například řadu M600 s nominálním výkonem nad 1000 W nebo řadu M800 pro silniční a gravel elektrokola nemá nikdo výrobců u nás zastoupených v nabídce