Prvky Bosch Smart System

Přestože výrobce Bosch se v oblasti pohonu elektrokol dlouhodobě pohybuje na samotném vrcholu kvality, samozřejmě nezahálí a stále představuje nové technologie, aby uspokojil poptávku po nových funkcích, chytré řešení komunikace a hlavně zůstal nadále o krok napřed oproti své konkurenci. Podíváme se nyní na nové funkce systému e-pohonu označovaného jako Smart System.

Motor

Samotný motor se oproti své původní non-smart verzi z hlediska jízdního projevu prakticky vůbec nezměnil. Tělo motoru zůstalo stejné, změnily se nicméně všechny konektory, což musíte zohlednit při výběru nabíječky, chiptuningu nebo sledovacího zařízení .
Jedna z jasných nevýhod těchto novinek je zpětná nekompatibilita s non-smart baterií, displejem, kabeláží nebo nabíječkou.

Baterie

Smart sytem nově nabízí i nadstandardní kapacitu baterie 750 Wh pro maximální dojezd nebo energetickou rezervu. Stejně jako u starších generací se jedná o podlouhlý tvar PowerTube se stejným profilem jako slabší varianty baterií, ale jak bylo již řečeno výše, je opatřený jiným konektorem. Baterie je oproti PowerTube 625 zhruba o 7 cm delší a cca 900 gramů těžší s celkovou hmotností 4,4 kg. Opět používají různí výrobci buďto horizontal nebo vertical uspořádání, myslete na to při výběru nové nebo náhradní baterie.

Nabíječka

Ve starší non-smart verzi existovalo více druhů nabíječek podle jejich maximálního výstupního proudu, takže podle výrobce byly přibaleny buďto 2 A nebo 4 A nabíječky s možností dokoupení i 6 A rychlonabíječky. SmartSystem má všechny nabíječky sjednocené do standardní 4 A nabíječky zatím bez možnosti dokoupení jiné. Opět zpětně nekompatibilní

Displej

Zde šel výrobce cestou nejvyšší jednoduchosti, jelikož složitější funkce displeje, jako sledování trasy nebo navigace může vykonávat Váš chytrý telefon.
Funkci plného ovládání elektrokola zvládá malý nenápadný přístroj Bosch LED Remote u levého gripu, který zobrazuje aktuální kapacitu baterie rozsvícením 0-5 LED světel a aktuální zvolenou přípomoc některou z barev. Taky zvládne aktivovat Walk režim a světla, pokud jsou přítomny.
Na některých modelech některých výrobců je LED Remote doprovázen zobrazovacím displejem Kiox 300, na němž uživatel navíc přečte svoji aktuální i průměrnou rychlost, výkon, kadenci, denní nájezd, celkový nájezd, přesnější kapacitu baterie, spálené kalorie nebo odhadovaný dojezd.
Tyto funkce může zastat i Váš chytrý telefon propojený přes aplikaci eBikeFlow. Kromě údajů o jízdě je možné do aplikace uložit i údaje o samotném kole, servisní historii, trasování včetně exportu do dalších aplikací, např. Komoot nebo Strava, dynamickou navigaci s mapovým podkladem a mnoho dalších uživatelských možností. S použitím originálního SmartphoneGrip Bosch se pak Váš telefon stává displejem ebiku. Ten je propojen s baterií elektrokola a nabízí jak indukční nabíjení, tak i USB výstup pro klasické nabíjení.
Přehled o všech funkcí na jednom místě najdete v playlistu "Jak na to" od Bosch e-bike Systems na YouTube

Aplikace E-bike Flow

Aplikace eBike Flow vás propojí s vaším eBikem – a váš eBike s digitálním světem. Prostřednictvím aplikace můžete ovládat všechny funkce Chytrého Systému, který propojuje pohonnou jednotku, akumulátor a řídicí jednotku. Umožňuje vám přizpůsobit eBike přesně vašim představám, rozšiřovat jej a udržovat jej v aktuálním stavu: Jednoduše si stáhnete nové funkce a služby. Aktualizace svého eBiku můžete pohodlně nainstalovat prostřednictvím rozhraní Bluetooth. Díky tomu je váš eBike stále aktuální a neustále se rozšiřuje o nové funkce. Tímto způsobem se vaše radost z jízdy posune na vyšší úroveň.
Aplikace je volně ke stažení na Google play nebo Apple App store

Další nové funkce

  • Brzdný systém eBike ABS od firmy Bosch ve spolupráci s Magurou napomáhá efektivnímu brzdění. Výkon brzd jízdních kol se v průběhu let zvýšil (hydraulické kotoučové brzdy). Aby i v kritických situacích nouzového brzdění bylo možné tento výkon ovládat, byl vyvinut systém eBike ABS. Snímače otáček kol namontované na obou kolech rozpoznávají situace, kdy dojde k zablokování brzd, a pomocí softwaru a řízení automaticky upraví brzdnou sílu. Díky tomu je zabraňováno pádům přes řídítka na pevném podkladu a pádům do strany na kluzkém podkladu.
    Systém využívá jen několik výrobců a dodatečná montáž na jiná elektrokola není možná.
  • eBike Lock je vhodným rozšířením zabezpečení vedle mechanického zámku. Po jednorázové instalaci prostřednictvím aplikace eBike Flow slouží chytrý telefon jako digitální klíč k vypnutí podpory motoru. Identifikace probíhá automaticky prostřednictvím rozhraní Bluetooth, chytrý telefon si můžete nechat v kapse. To, zda je eBike Lock aktivní, a tedy podpora motoru vypnutá, signalizují krátké tóny, světla a symboly na LED Remote, displeji nebo chytrém telefonu. Pokud se váš chytrý telefon ztratí, jednoduše se přihlaste do svého účtu v aplikaci eBike Flow pomocí jiného chytrého telefonu. eBike Lock v Chytrém Systému nabízí bezplatnou dodatečnou ochranu před odcizení a lepší zabezpečení vašeho eBiku.
  • eBike Alarm představuje funkci alarmu a je ideálním doplňkem mechanického zámku – pro ještě lepší ochranu před odcizením: Po jednorázové instalaci prostřednictvím aplikace eBike Flow bude váš chytrý telefon fungovat jako digitální klíč. Pokud eBike vypnete, eBike Alarm se automaticky aktivuje. Na nepatrný pohyb bude reagovat výstražným signálem. Pokud se váš eBike začne trvale pohybovat, obdržíte na chytrý telefon zprávu, spustí se funkce sledování a vy můžete sledovat polohu svého eBiku v aplikaci eBike Flow. Abyste mohli využívat funkci eBike Alarm, musí být na vašem eBiku nainstalován modul ConnectModule a aktivován zámek eBike Lock, který automaticky vypne podporu motoru. Digitální funkce modulu jsou po prvních 12 měsících zpoplatněny částkou 4,99€ měsíčně nebo 39,99€ ročně